poniedziałek, 18 maja 2009

Croissanty


Rogaliki na śniadanko albo przekąskę:) Co prawda wiele im brakuje do prawdziwych croissantów, ale są smaczne. Jeśli po pewnym czasie stwardnieją, radzę na ok 30 sek wsadzić do mikrofali. Po wyciągnięciu będą jak świeże.


- 225 g bezglutenowej mąki (wymieszałam trochę jasnego mixu, kukurydzianej i kartoflanej)
- 1/2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru pudru
- 2 łyżeczki gumy guar
- łyżka suszonych drożdży
- 55g zimnego masła pokrojonego w kostkę
- jajko
na posmarowanie ciasta:
-jajko

1. Przesiej mąkę z solą, cukrem i gumą guar do miski albo do robota kuchennego. Przymocuj końcówki do wyrabiania ciasta. Wsyp drożdże i dodaj masło pokrojone w kostkę.
2. Podgrzej przez chwilę mleko i wbij do niego jajko. Przelej masę do miski z mąką i wyrabiaj przez ok minutę, żeby powstała kula.
3. Na stolnicę lekko oprószoną mąką wyłóż wyrobione ciacho. Rozwałkuj na kwadrat. Zawiń 1/3 od góry i 1/3 od dołu do środka.Obróć ciasto pod kątem prostym, rozwałkuj i znowu złóż. Potem powtórz wszystko jeszcze raz.
4.Następnie rozwałkuj ciasto na długi prostokąt. Dłuższy bok powinien być ok 3 razy dłuższy od krótszego. Grubość ciasta powinna wynosić ok 5mm. Wyrównaj mniej więcej brzegi i pokrój prostokąt na 3 kwadraty.
5. Każdy z kwadratów przekrój na pół, żeby powstały trójkąty.Wyłóż blachę do pieczenia pergaminem.
6. Rozmieszaj jajko i posmaruj ciasto. Zaczynając od dłuższego boku, zawiń każdy trójkąt, wygnij rulonik w półksiężyc i przełóż na blachę do pieczenia. Przykryj folią i odstaw na 45 min do wyrośnięcia.
7.W międzyczasie nagrzej piec do 200 C. Posmaruj rogaliki resztą jajka. Piecz przez ok 15 min., aż będą lekko rumiane.

WERSJA GLUTENOWA (zwyczajna)
Użyć zwykłej mąki, nie dodawać gumy guar, ilość mleka zmniejszyć do ok 100 ml a ilość masła zwiększyć do 85 g.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz